Committees & Attendance

Committees & Attendance 2016/17

Trustee Term Committee Attendance
Paul Makin 4 years ending May 2020 Member
Trustee
Finance + Audit & Risk ex officio
Standards / Pay & Performance ex officio
1/1
4/5
3/3
0/3
Riaz Ahmed 4 years ending Jan 2018 Trustee
Finance + Audit & Risk
2/5
1/3
Dominic Wall 4 years ending Aug 2020 Member 1/1
Kit Thorne 4 years ending Jan 2021 Member 0/1
Marian Simmons 4 years ending Sep 2022 Member
Trustee
Standards / Pay & Performance - Chair
1/1
5/5
3/3
Jayne Lawrence - Resignation received 21/6/17 4 years ending May 2020 Trustee
Finance + Audit & Risk - Chair
5/5
3/3
Steve Smith 4 years ending Sept 2018 Trustee
Standards / Pay & Performance
1/5
0/3
Sajen Bakht 4 years ending Sept 2022 Trustee
Standards / Pay & Performance
3/5
2/3
Mike Parker - Resignation received 26/6/17 4 years ending Jan 2018 Trustee
Finance + Audit & Risk
5/5
2/3
Kevin McCormack - Resignation received 6/2/17 4 years ending Jan 2018 Trustee
Finance + Audit & Risk
2/3
1/2
Antony Hughes 4 years ending Aug 2018 Trustee
Finance + Audit & Risk ex officio
Standards / Pay & Performance ex officio
5/5
2/3
3/3
Sandy Dixie - Resignation received 31/8/17 4 years ending Jan 2018 Trustee
Standards / Pay & Performance
4/5
3/4

Committees & Attendance 2017/18

Trustee Term Committee Attendance
Paul Makin 4 years ending May 2020 Member
Trustee
Finance Audit & Risk ex officio
1/1
5/5
2/2
Dominic Wall 4 years ending Aug 2020 Member 3/3
Kit Thorne 4 years ending Jan 2021 Member
Trustee
1/1
3/4
Marian Simmons 4 years ending Sep 2022 Member
Trustee
Standards / Pay & Performance - Chair
2/2
3/5
1/2
Sajen Bakht 4 years ending Sept 2022 Trustee
Standards / Pay & Performance
Finance
Audit and Risk Committee
5/5
1/2
1/2
Antony Hughes 4 years ending Aug 2018 Trustee
Finance + Audit & Risk ex officio
Standards / Pay & Performance ex officio
5/5
2/2
2/2
Ashley Forbes 4 years ending Sept 2021 Trustee
Standards / Pay & Performance
5/5
2/2
Sara Bashir 4 years ending Sept 2021 Trustee
Standards / Pay & Performance
3/5
1/2
Norman Hole 4 years ending Sept 2021 Trustee
Standards / Pay & Performance
Finance Audit and Risk Committee (Chair)
5/5
1/2
2/2
Graham McGuffie 4 years ending Sept 2021 Trustee
Standards / Pay & Performance
5/5
2/2

Committees & Attendance 2018/19

Trustee Term Committee Attendance
Paul Makin 4 years ending May 2020 Board Member/Trustee
Finance Audit & Risk ex officio
5/6
3/4
Dominic Wall 4 years ending Aug 2020 Board Member 3/4
Kit Thorne 4 years ending Jan 2021 Board Trustee
Finance Audit & Risk
5/6
1/4
Marian Simmons 4 years ending Sep 2022 Board Member/Trustee
Standards / Pay & Performance - Chair
2/6
1/1
Sajen Bakht 4 years ending Sept 2022 Board Trustee
Standards / Pay & Performance
Finance Audit & Risk
2/6
0/1
1/4
Antony Hughes 4 years ending Aug 2022 Board Trustee
Finance + Audit & Risk ex officio
Standards / Pay & Performance ex officio
6/6
4/4
1/1
Ashley Forbes 4 years ending Sept 2021 Board Trustee
Standards / Pay & Performance
5/6
1/1
Sara Bashir 4 years ending Sept 2021 Board Trustee
Standards / Pay & Performance
1/6
1/1
Norman Hole 4 years ending Sept 2021 Board Trustee
Standards / Pay & Performance
Finance Audit and Risk Committee (Chair)
3/6
1/1
3/4
Graham McGuffie 4 years ending Sept 2021 Board Trustee
Standards / Pay & Performance
3/6
0/1
Anne Weinstock 4 years ending March 2023 Board Member
Finance Audit & Risk
2/6
1/4
Phil Moulden 4 years ending May 2023 Board Member
Finance Audit & Risk
2/6
2/4
Olwyn Smythe 4 years ending July 2023 Board Trustee 1/6